Stypendium Rektora może otrzymać (tak właściwie) każdy, który zdecyduje się zaangażować. I właśnie dzisiaj powiem jakie mamy rodzaje stypendiów Rektora, jak zwiększyć swoje szanse w „walce o kasę” i ile możesz dostawać miesięcznie. Tekst jest pisany pod studentów WPAE UWr, ale zapewne na Twojej uczelni jest podobnie.
Podstawa prawna:
#1 Monety na koncie – zacznę od ostatniego punktu – w roku 2016/17 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr stypendium rektora wynosi 600 zł/ m‑c (bez względu na rodzaj stypendium Rektora). Wypłacane jest przez 9 miesięcy. Nie liczy się do żadnych wniosków o stypendium socjalne, nie rozlicza się z tego PIT‑u – to jak, warto?
#2 Rodzaje stypendiów – możesz wybrać źródło monet ze stypendium Rektora (ale dostajesz tylko z jednego). Do wyboru masz: na I roku I stopnia/ jednolitych (olimpiady ze szkół średnich), na kolejnych latach – za wyniki w nauce/ za działalność naukową/ za osiągnięcia artystyczne/ sportowe. Poniżej omawiam każdą z dziedzin, a na końcu wspominam o trybie i terminach.
- chodzenie na wykłady (no chyba że nie jesteś słuchowcem i masz od kogo zdobyć notatki),
- regularna nauka (Ameryki nie odkryłam? Przeczytaj notatki dokładnie po każdych zajęciach – powtórz materiał, a zobaczysz efekty),
- aktywność na ćwiczeń – nauka na zajęcia, dobre notatki na ławce i jesteś w stanie zabłysnąć, a plusy (ewentualnie wyższa ocena za nieobowiązkowe prezentacje) to łatwa droga do wyższej oceny,
- przedterminy z egzaminów [Zob. Jak wyglądają egzaminy na studiach?] – w 90% wymaga się tam głównie tego, co było na wykładach i prowadzący są lepiej nastawieni do studentów,
- pewność siebie – pierwsza piątka z egzaminu pokaże Ci, że możesz wiele osiągnąć!,
- dobre oceny z Wf czy języków i łatwych zajęć, zaliczanych np. na referat/prezentację. prowadzący daje 3,0 za obecność? Podnieś sobie poprzeczkę:)
5. Złożenie wniosku w odpowiednim terminie – o tym poniżej.
#4 Stypendium Rektora za działalność naukową – wiesz, że nauka jest dla Ciebie wymagająca i wysokie oceny z kolokwiów i egzaminów nie wchodzą w grę? Zawsze możesz skupić się na działalności naukowej. Wybierz sobie koło naukowe w Twojej dziedzinie i do wyboru masz:
- organizowanie konferencji/ sympozjów/ sesji naukowych – idealne dla przyszłych project managerów czy chcących nabyć nowe umiejętności. Zazwyczaj członkowie koła już nie raz to robili i służą doświadczeniem – poza tym, Rada Kół Naukowych organizuje szkolenia, pomocne w ogarnięciu formalności,
- czynny udział w konferencji – lubisz przemawiać? Idealna szansa na sprawdzenie się. Dla mniej odważnych dopuszczalne są postery, które wiesza się w specjalnych miejscach i czeka aż ktoś przyjdzie się czegoś więcej o nich dowiedzieć, ewentualnie przy sesji posterowej (plakatowej) krótko się omawia zainteresowanym – ale jest to mniej stresujące dla wielu. Uwaga! Jeżeli jesteś członkiem koła możesz starać się o pełne dofinansowanie wyjazdu na konferencję z UWr, jeśli masz wystąpienie czynne :) [Więcej informacji na stronach Rad Kół Naukowych, ale jeśli będzie zainteresowanie to opiszę to w osobnym tekście],
- publikacje artykułów naukowych – dla lubiących pisać,
- udział w konkursach naukowych, projektów,
- aktywne uczestnictwo w kole naukowym.
- 3 pkt – aktywne uczestnictwo w kole,
- od 0,5–2 pkt za organizowanie konferencji (liczą się max 3 konferencje),
- od 0,5–2,5 pkt za czynne wystąpienie (liczą się max 4 konferencje),
- 1–12 pkt za publikacje.
Wszystkie definicje i progi wyjaśnione są w zasadach, które podlinkowałam na początku wpisu w podstawie prawnej.
Kto dostaje? 1% studentów z najwyższymi wynikami. W roku 2016/17 na WPAE UWr wystarczyło mieć mim. 5,5- 17 pkt (w zależności od kierunku).
#5 Stypendium Rektora za działalność artystyczną/ sportową
Przewidziane jest dla osób, która osiągają wysokie miejsca w konkursach/ festiwalach o zasięgu międzynarodowym/ ogólnopolskim (działalność artystyczna, tj. sztuki plastyczne, muzyka, taniec, śpiew, teatr, film, literatura) lub za udział w igrzyskach olimpijskich/ paraolimpiadach bądź wysokie miejsca na uniwersjadach, Mistrzostwach Polski, Europy itp. (działalność sportowa).
Według list rankingowych na rok 2016/17 wystarczy uzyskać jedno z punktowanych osiągnięć by stypendium osiągnąć.
#6 Tryb dla WPAiE UWr
Wniosek wraz z dokumentami poświadczającymi (nie dot. stypendium Rektora za wyniki w nauce – tu tylko wniosek) należy złożyć do 5 października, w tym roku było wyjątkowo do 10 października. Najpierw składa się online w USOS ze swojego indywidualnego konta, a następnie drukuje i zanosi do Dziekanatu Pomocy Materialnej (I piętro bud. A). Liczy się data złożenia w Dziekanacie. Później pojawiają się ok. listopada listy wstępne – należy sprawdzić czy się tam jest, a następnie z końcem listopada uzyskuje się monety za październik i listopad.
To jak? Kto chętny na stypendium Rektora?
Artykuł zawiera stan prawny na dzień 14 listopada 2016 r.